Лейденський університет

2016-2017 Іванна Денисюк, ХТФ, бакалавр

2016-2017 Ольга Сисова, ХТФ, бакалавр

2016-2017 Євген Бацюн, ХТФ, магістр

2016-2017 Андрій Федюк, Ярослав Кохановський, Юрій Гусєв, ХТФ, магістри

2016-2017 Анна Придатко, ХТФ, аспірант


2016-2017 Іванна Денисюк, ХТФ, бакалавр


2016-2017 Ольга Сисова, ХТФ, бакалавр

Стажування в університеті міста Лейден було, напевно, одним з найяскравіших моментів у моєму житті.

Сам Лейден – це маленьке студентське містечко, тихе і затишне. Спочатку було дуже складно орієнтуватися, адже все навколо схоже і часом доводилося годинами нарізати кола на велосипеді в пошуках магазину, будівлі університету і навіть гуртожитки, але через місяць ми все знали місто напам’ять. Багато в чому завдяки нашим гідам, адже університет організовував Orientation week для іноземних студентів, де програма була настільки насиченою, що ми й не помітили як пролетіли останні дні серпня і настала навчання.

Сам університет, хоч і вважається одним з найстаріших університетів Нідерландів, всередині просто супер сучасний. Величезні холи, місця для перерви на каву, м’які диванчики і всюди автомати з безкоштовною кавою. Атмосфера така, що і додому немає бажання йти, а сидів би на парах з підручниками весь день. Окремо варто згадати лабораторії. Устаткування на вищому рівні, від такого розмаїття очі просто розбігалися. Добре, що студентам тут можна все і навіть більше, так що нам вдалося попрацювати нехай і не на всіх приладах, але на багатьох.

Що стосується вільного часу, то його найчастіше проводили з такими ж студентами по обміну з інших країн, багато подорожували і просто веселилися. Так що вражень набралося ще надовго як і подальших планів на подібні поїздки та стажування.


2016-2017 Євген Бацюн, ХТФ, магістр

Протягом останніх дев’яти місяців я проходив стажування у одному з найкращих ВНЗ Нідерландів – Університеті міста Лейден. Це, звичайно, стало неоціненним досвідом в моєму житті. Подивитись як проходить освітній процес у Західній Європі, подорожі до найближчих країн, обмін досвідом та дружба з однолітками з інших країн, культурний шок – все це та багато іншого варто бути росказаним у цьому стислому відгуку про мою мандрівку.

Оскільки Університет, де я навчався, знаходиться у топ-100 університетів світу, підходи на навчального процесу там  відповідні. На приклад, дуже серйозне матеріальне забезпечення лабораторій, а саме численні прилади та апарати, які значно пришвидшують роботу та подекуди коштують більше мільйона євро. Прекрасно обладнаний кампус інституту з гарними бібліотеками. Цікаво, що саме бібліотеки більшою мірою виконують роль не позичальника книжок, а місця для роботи, так званого коворкінгу. Вони забезпечені інтернет мережею, в якій, у свою чергу оплачені різноманітні наукові журнали та видання, та багато іншого. Тобто студент не потребує використання різного роду піратських сайтів для отримання найновішої інформації. Загалом, умови більш ніж комфортні.

Неймовірними досвідом є неформальне спілкування з однолітками з країн усього світу, адже я був далеко не одним іноземцем як у своїй лабораторії, так і у гуртожитку. Цікавим було поринути у культуру цих людей, спробувати їхні національні страви та навіть поговорити про політику традиційно на кухні за чашкою чаю.

Протягом стажування, знайшовши вільний час, я відвідав Бельгію, Францію та Німеччину. Неймовірно було усвідомити, що всі ці країни є поряд з тобою і дістатися туди зовсім легко і недорого.

Загалом, ця поїздка змінила мене. Однозначно, варто подорожувати, розширювати горизонти і відкривати щось нове, адже живемо ми лише один раз!


2016-2017 Андрій Федюк, Ярослав Кохановський, Юрій Гусєв, ХТФ, магістри

Близько 9 місяців ми провели навчаючись в Університеті міста Лейден, Нідерланди, в рамках програми обміну Erasmus+.

Навчання почалось 1 вересня. Основну частину нашого часу ми проводили в лабораторії займаючись оглядом літератури та дослідженнями. Також, ми відвідували рекомендовані курси. Варто зазначити, що навчання проводилось англійською мовою. Групи складались як з нідерландських студентів, так і закордонних. Матеріал курсів викладався на лекціях, однак, щоб опанувати нові навички, було необхідно виконувати і домашню роботу, що включала в себе читання додаткової літератури і виконання практичних задач.

За кожного студента-магістра відповідальний професор і студент-аспірант з котрим обговорюються нагальні проблеми та результати.

Залежно від групи, щотижня чи раз у два тижні проводяться обговорення результатів в рамках підгрупи. Раз на місяць – велика зустріч всіх членів групи де обговорюються всі дані та нагальні проблеми групи. Кожен студент має змогу виступити та представити свої дані громаді.

Тепер, про місто. Лейден – студентське місто неподалік від Гааги. Майже усюди можна помітити студентів чи викладачів. Звісно, є люди що не пов’язані з університетом, однак, їх не так вже й багато. В місті, як і всюди в Нідерландах, люди переважно пересуваються на велосипедах. Так, нерідкі випадки крадіжок, тому до велосипеду необхідно придбати хороший замок.

Майже всю країну можна об’їхати на велосипеді. Студенти нерідко їздять з Лейдену в Гаагу велосипедом.

Лейден—місто музеїв. Попри невелику площу міста, кількість музеїв та історичних пам’яток вважається найбільшою в країні.

Трохи про населення. Нідерландці – спокійні та доброзичливі люди. Переважна більшість вільно володіє англійською, що значно спрощує спілкування. Нідерландська – відносно проста мова. В дечому, вона схожа на англійську, але граматика, вцілому, запозичена з німецької.

Насамкінець, хочемо подякувати відділу академічної мобільності НТУУ КПІ за підтримку та шанс долучитись до проекту, викладачам в КПІ хто допомагав нам з обранням теми дослідження та надавав нам рекомендаційні листи.


2016-2017 Анна Придатко, ХТФ, аспірант

Я дуже вдячна відділу мобільності КПІ за надання можливості і допомогу. Конкурсна программа Erasmus+ покривала майже повністю мої витрати на перебування у Нідерландах. Оскільки я аспірант та моя робота у КПІ значно відрізнялась від наукового напрямку у Ляйденському університеті, др. Шнайдер надав мені повну свободу обирати, вірніше шукати, цікаву для мене проблематику, обмежуючи лише основним наноматеріалом, з яким працює його група – графеном. Дружнє відношення і довіра між науковим керівником та PhD- студентами, а також організація усього процесса, коли раз на тиждень кожний студент презентує результати та проблеми, з якими довелося зіткнутись, доволяють швидко розвиватись та находити рішення. Так я винайшла метод для вивчення властивостей 2D-матеріалів, прийняла участь у конференції, опанувала нові для мене прилади та техніки та написала наукову статтю, яка зараз проходить рецензування. Звичайно, моє перебування у Нідерландах не обмежувалося лише роботою.

По-перше, я знайшла багато близьких друзів у Ляйденському університеті, оскільки він дуже інтернаціональний, і для працюючих влаштовується багато сумісних активностей.

По-друге, цікава культура, незвичайно легка атмосфера в цілому і відкритість людей запрошують іти на контакт, дізнаватись більше, мандрувати по Голландії та інших странах. Я дуже раджу спробувати себе в іншому культурному середовищі кожній людині, оскільки такий досвід надає ширше бачення світу та цінність індивідуму. І звичайно, участь у подібних програмах буде особливо корисною для тих, хто хоче розвивати себе на науковому шляху.

Бажаю всім успіхів!