Університет Лотарингії, Лорія

2016-2017 Антон Попов, ФТІ, магістр

2016-2017 Максим Федорчук, ФБМІ, магістр

2016-2017 Олександр Ляшенко, ІТС, магістр

2016-2017 Вадим Вікторович Аврутов, ПБФ, доцент

2016-2017 Антон Олександрович Попов, ФЕЛ, доцент

2016-2017 Ірина Юріївна Михайлова, ТЕФ, доцент

2016-2017 Андрій Шачиков, ФЕЛ, аспірант

2015-2016 Олександр Сергійович Макаренко, ІПСА, професор


2016-2017 Антон Попов, ФТІ, магістр

Перше, що кидається в очі – це привітна чесність і порядність, у всьому. Люди розслаблені і отримують задоволення від життя. Наприклад, магазини в неділю не працюють – продавці теж люди, їм також потрібен відпочинок. Але якщо Ви думаєте що французи ледарі, які особливо не напружуються – можу Вас переконати – це не так. Якщо говорити про студентів, то вони не витрачають час на дисципліни, які не відповідають їх спеціальності, але працюють над практичними проектами релевантними їх майбутньої професії.

Друге, що звертає на себе увагу – це відношення до культури і історичної спадщини. Наприклад, якщо ви – щасливий володар нерухомості в історичному центрі населеного пункту Франції, будь-які ремонтні роботи повинні бути узгоджені з міською адміністрацією – щоб зміни не зіпсували історичну автентичність.

Третє – фінансування науки. У вчених, навіть в державних дослідницьких установах, в яких проходив стажування (LORIA, Nancy), є достатньо різноманітного обладнання. Мій колега працював з роботом NAO, вартістю 16000 EUR, нам надали робочі станції на Xeon’ах або Mac’і, для важких обчислень була доступна державна система для розподілених обчислень Grid 5000 і цей список можна продовжувати. Практично до всіх ресурсів Лаби, при обгрунтуванні необхідності, можна було отримати доступ. Хороша бібліотека – відмінна і актуальна добірка книг – можна було прийти, переглянути відповідний стелаж і знайти розумну книжку, не знаючи автора. Приємно 🙂 Організація студентського дозвілля – всілякі французькі асоціації, спортивний комплекс (басейн, танці, гойдалка, йога, єдиноборства і т.д. і т.п.) О! Французи тащаться від бадбінтона 🙂

Четверте, що я почерпнув з поїздки – руйнування певних стереотипів. Наприклад, чомусь вважав, що німкені грубі і неповороткі, але я помилявся) Моєю партнеркою під час танцювального фестивалю (сальса) виявилася життєрадісна, уважна дівчина з приголомшливою пластикою. Згодом я дізнався, що вона з Німеччини)

Висновок, Erasmus + – це чудова можливість отримати досвід проживання в іншій країні / освітній системі. Подивитися на інших і показати, чого вартуєш сам. Спасибі, що дочитали до кінця 🙂


2016-2017 Максим Федорчук, ФБМІ, магістр

Привіт друзі студенти!

6 місяців у 2017-му році я займався дослідженням у науковій лабораторії м. Нансі, Франція у рамках програми Erasmus+.


Тут опишу трохи свого експірієнсу і ті штуки, які я там побачив!)

Перше про що хочу згадати – сюди дійсно реально потрапити! Вийшло в мене, а я геть не геній)
Після подачі доків вас чекатиме конкурс, де братимуть до уваги ваші знання англійської мови, середній академічний бал і кількість публікацій! Та це не так страшно, як може здаватись)
Одразу після проходження конкурсу вас чекає трошки оформлення документів і витрат на квитки (програма відшкодовує витрати, але трохи згодом).
Якщо конкурс ви вже пройшли – раджу знайти тих, хто вже побував на вашій програмі і може розказати з десяток лайф-хаків про приймаючий універ і країну. (Знайти таких людей допоможе відділ академічної мобільності студентів).

Власне щодо витрат – у рамках програми ви будете отримувати стипендію у розмірі 750-850 Євро в місяць, і це можливість побувати в кількох (чи, за великого бажання – в десяти) країнах Європи, відвідати Каннський фестиваль та спробувати 40 видів французького сиру.

Та це і не сама класна плюшка, яка на вас там чекатиме =)
Дві основні штуки заради яких на таку програму варто поїхати – власне сам проект, яким ви будете займатись у рамках дослідження, та люди, яких ви там зустрінете!

Щодо проекту. Ним ви займатиметесь з одним із професорів, що працюють у лабораторії, і працюють вони над проектами, які приносять користь світу і отримують десь реальне фінансування. Проект знадобиться і для прокачки хард-скілів і для того, щоб презентувати його майбутнім роботодавцям. Загалом це дуже не зайва штука!!

Щодо людей. Ви їх зустрінете чимало!) І це будуть класні люди! У рамках вже двох Erasmus+ проектів я зустрів десятки розумних і непересічних людей з ЄС, північної Африки, південної Африки, Австралії, Китаю, Кореї, Індії, Росії, Туреччини, Індонезії.. і не тільки їх! Познайомився з багатьма хлопцями і дівчатами з України, які брали участь у таких програмах!
Хочу сказати що це незвичайні люди! У них ти бачиш вогонь в очах, жагу до знань і бажання жити дійсно насиченим ініціативним життям! І це заражає!

За той час що я був учасником програми, я встиг покататись по Італії, Греції, Люксембургу і по самій Франції! Встиг побувати у трьох універах Греції, у двох в Італії (Болонський і університет Риму) та потусити з їх студентами. І це ті місця й країни, які побачити варто!!

Щодо самої програми – ви за пів-року отримаєте той експірієнс, який ви не отримаєте в Україні. І ви побачите те життя, будні і академічне середовище, яких не побачите тут!
Це – причини подаватись! Це причини писати наукові статті і вивчати англійську мову (це, до речі, допомагає і при вступі на магістратуру, аспірантуру, отриманні інших грантів, подачі на наукові програми інших країн, отриманні класної роботи…). Це причини подаватись знову, якщо не вийшло з першого разу!

Будьте ініціативними! Будьте живими! І вчіться – це надійний спосіб обирати розмір зарплатні, сферу діяльності і місце на земній кулі, де ти цією діяльністю займаєшся!!

З любов’ю, Макс


2016-2017 Олександр Ляшенко, ІТС, магістр

Ось вже два тижні (28.02.2017) як я почав навчання в одному з дослідницьких інститутів Франції – Loria, університет Лотарингії. Прекрасна французька мова довкола, інноваційна лабораторія, високоцивилізоване місто, справжня європейська культура, інтернаціональний обмін знаннями та численна кількість заходів. А після першої стипендії (так, навчання тут може бути безкоштовним) освоєння найгарніших місць Франції та Європи!

Здається, немов, казка та щось важкодоступне. Проте, насправді кожен може податись на програму Еразмус+ та виграти можливість навчатись/займатись проектом у понад 20 країн ЄС!

Зокрема, в Київському політехнічному інституті цим займається відділ академічної мобільності https://mobilnist.kpi.ua/, який не лише постійно поширює інформацію про наявні програми, але й допомагає оформити документи.


Найголовнішими факторами відбору студентів є середній навч. бал вище 4.0 та знання англійської мови (чи мови навчання) на рівні В2. Дуже зручно, що часто приймаючі університети готові взяти студента з сертифікатом виданим лінгвістикою КПІ  , якщо такої можливості немає, то IELTS завжди виручить. Додатковими плюсами буде наукова діяльність та участь в конференціях. Слід зауважити, що навчання можливе по суміжним напрямкам: моя спеціальність в КПІ – телекомунікації, в університеті Лотарингії це штучний інтелект та робототехніка
Ще два місяці тому я здавав заліки і екзамени в Україні, а зараз розширюю свій кругозір і смакую круасани )) Тому бажаю успіху і вірте в себе!

Мін Нансі, Лоріяau revoir à bientôt 🙂


2016-2017 Вадим Вікторович Аврутов, ПБФ, доцент

Стажування за проектом кредитної мобільності Еразмус+ в Університеті Лотарингії

З 1 по 9 травня 2017 р. доцент кафедри приладів і систем орієнтації та навігації приладобудівного факультету В.В. Аврутов проходив стажування  за проектом кредитної мобільності Erasmus+ в університеті Лотарінгії, Франція.

Стажування складалося з трьох частин:

    • Лекцій доцента В.В. Аврутова аспірантам і студентам університету Лотарінгії;
    • Обміну досвідом з французькими колегами;
  • Обговорення результатів стажування в університеті Лотарінгії аспіранта кафедри приладів і систем орієнтації та навігації приладобудівного факультету КПІ П.М. Аксьоненко.

Доцент В.В. Аврутов прочитав лекції в об’ємі восьми годин на теми:

    • Reliability and Fault Diagnosis of Technical Systems
  • Calibration of the Inertial Measurement Units.

На лекціях були присутні не тільки аспіранти і студенти університету  Лотарінгії, а й слухачі з інших найближчих університетів провінції. Судячи з численних питань і дискусії, що виникла після читання, лекції доцента В.В. Аврутова зацікавили аудиторію.

Французькі колеги показали свої учбові аудиторії і наукові лабораторії, ознайомили із специфікою європейської системи навчання двох ступенів, а також із системою забезпечення проведення наукових досліджень у Франції.

Завдяки люб’язній допомозі пана Патріка Хенаффа окрім знайомства  з університетом Лотарінгії, вдалося оглянути архітектуру, визначні пам’ятки та особливості м. Нансі: площу Станіслава, ландшафтні    парки, одноколійний трамвай та водні канали.

Тим, хто планує поїхати на стажування до Франції, треба мати на увазі, що матеріальна компенсація за програмою Еразмус+ буде доступна тільки після повернення додому. Обміняти долари на євро у відділеннях банків не можливо. Це можна було зробити тільки в одному обмінному пункті на все місто.

Нещодавно (29.05.17-31.05.17) під час проведення в КПІ міжнародної конференції 2017 IEEE First Ukraine Conference on Electrical and Computer Engineering (UKRCON), пан Патрік Хенафф завітав до кафедри приладів і систем орієнтації та навігації приладобудівного факультету. Під час зустрічі з викладачами кафедри була підтверджена взаємна зацікавленість у співробітництві та обміні студентами та аспірантами, що свідчить про успіх не тільки стажування доцента В.В. Аврутова, але й проекту кредитної мобільності Еразмус+ у цілому.


2016-2017 Антон Олександрович Попов, ФЕЛ, доцент

Дослідницька лабораторія Лотарингії з інформатики та застосувань, А. Попов

В травні 2017-го року доцент кафедри електронної інженерії А. Попов в рамках програми академічних обмінів Еразмус+ відвідав Дослідницьку лабораторію Лотарингії з інформатики та її застосувань (Нансі, Франція) http://www.loria.fr/en/ Це один з найвідоміших у Франції науково-дослідний центр, де вивчаються питання інфотматики, комп’ютерної безпеки, мережевих та нейрокомп’ютерних технологій та ін. Підрозділ, до якого було запрошено А. Попова називався Відділ зі складних систем, штучного інтелекту та робототехніки (керівник — проф. Патрік Енаф).

http://www.loria.fr/en/research/departments/complex-systems-artificial-intelligence-and-robotics/

Метою візиту було прочитання лекцій для студентів та аспірантів, які проводять дослідження в Лабораторії, з методів та застосувань аналізу біомедичних сигналів. Основну увагу в лекціях було приділено видам та класифікації біосигналів, а також нелінійним методам їх аналізу для вирішення задач автоматизованого діагностування.

Також в ході візиту відбулося багато зустрічей з колегами із лабораторії, з питань планування спільної наукової роботи. Домовились продовжувати разом публікувати результати спільних досліджень в галузі аналізу електричної активності мозку під час виконання рухів, також буде продовжуватися робота по дослідженню систем управління рухами при хворобі Паркінсона.

В ході неформальних зустрічей А. Попов поспілкувався зі студентами та аспірантами КПІ ім. Ігоря Сікорського, які перебувають в Нансі в рамках академічної мобільності. Обговорили їх життя у Франції та подальші плани з підтримки контактів з французькими колегами.

Зокрема, домовились про підписання договору про спільне керівництво аспірантами та магістрами, які будуть працювати над тематиками, що цікаві дослідникми з Нансі та КПІ (машинне навчання для систем інтерфейсу мозок-комп’ютер та новітні методи аналізу сигналів для дослідження формування пам’яті).

На фото — А. Попов та П. Енаф під час урочистого прийому в мерії міста Нансі на відзначення наукових та освітніх контактів між Україною та Францією.


2016-2017 Ірина Юріївна Михайлова, ТЕФ, доцент

На початку червня 2017 року в рамках програми мобільності викладачів ЕРАЗМУС+ відбулося моє стажування в університеті Лотарингії (м. Нансі, Франція).

М. Нансі – столиця департаменту Мерт і Мозель, раніше – столиця герцогства Лотаринзького. В історичному центрі міста знаходиться площа Станіслава, названа на честь Станіслава І Лежинського. Вона була побудована у 18 столітті, щоб з’єднати середньовічне старе місто та «нове» місто, побудоване у 17 столітті. Також побудова площі мала на меті показати зятю, королю Франції Людовику XV, що Станіслав І мав достатньо грошей та впливу утримувати герцогство.

Навчальний підрозділ університету Лотарингії École des Mines (Вища гірнича школа) знаходиться в кампусі Артем біля зупинки трамваю Бландан. Навпроти зупинки трамваю біля одного з корпусів знаходиться пам’ятник сержанту Бландану, в честь якого названа вулиця та зупинка громадського транспорту. Саме в цих корпусах проходить навчання, в них знаходяться лекційні та практичні аудиторії. В одній з будівель, 9 червня відбулася моя лекція на тему Постреляційні бази даних для студентів 5 курсу.

3

В результаті цілого дня навчання студенти дізналися які бувають постреляційні бази даних, як з ними можна працювати. Крім того, студенти отримали практичний досвід з проектування об’єктних баз даних та створення відповідних класів і їх екземплярів, а також роботи з ними. Студенти, викладач з дисципліни Бази даних Седрік Занні та декан факультету інформатики Барт Ламіруа схвально відгукуються про підготований матеріал та стиль викладання.

Окрім цього, я також була присутня на лабораторній роботі з дисципліни Бази даних і отримала можливість порівняти стиль та техніки викладання професорів університету Лотарингії та КПІ ім. Ігоря Сікорського.

Окрім навчальних аудиторій, в мене також була можливість відвідати лабораторію для досліджень LORIA, яка знаходиться в іншому кампусі. В цих будівлях виконують дослідження викладачі університету та співробітники лабораторії LORIA та інституту INRIA. Там студенти та викладачі проводять дослідження, спілкуються. Для цього організовані спеціальні зони та кімнати переговорів.

Для тих, хто дуже втомився, є спеціальні темні місця щоб поспати.

Під час перебування в лабораторії, були проведені зустрічі з деякими групами дослідників та обговорено шляхи подальшої співпраці викладачів кафедри автоматизації проектування енергетичних процесів та систем зі співробітниками лабораторії LORIA.


2016-2017 Андрій Шачиков, ФЕЛ, аспірант

На цілий рік я вирушив у Францію, у місто Нансі. Це була моя перша подорож за кордон, але все виявилось досить просто. Навіть знання французької мови було не обов’язкове, через те що я проводив дослідження у лабораторії LORIA, де практично усі знають англійську. Але я усе одно відвідував курси французької, бо за винятком університету, мало хто з місцевих розмовляє англійською.
Нансі вражає своїми вузенькими вулицями та сучасною інфраструктурою. Можна орендувати велосипед і їздити численними велодоріжками поміж старовинними будинками, чи поїхати за місто.
Якогось певного графіку в лабораторії немає, все залежить від вашого керівника, але зазвичай можна часто подорожувати Францією і Європою.

Тож, подавайтесь на програму ERASMUS+, або одну з багатьох інших у відділі академічної мобільності.


2015-2016 Олександр Сергійович Макаренко, ІПСА, професор

У травні 2017 року в рамках програми мобільності викладачів ЕРАЗМУС+ я був на стажуванні в університеті Лотарінгії (м. Нансі, Франція). Самій поїздці передували декілька зустрічей з керівником програми проф. Patrick Henaff (наукова лабораторія LORIA в структурі університету) під час яких було узгоджено можливі шляхи співробітництва, як на рівні викладача, так і КПІ і ІПСА, а також обговорено детальний план візиту. Крім того, в літній період 2016 року я курував науковим стажуванням студента з Нансі Lois Facchetti, за результатом якого вже вийшли 3 наукові статті.

Під час відрядження в університет Лотарінгії мною була зроблена велика наукова доповідь в лабораторії LORIA за результатами оригінальних досліджень з клітинних автоматів. В учбовій структурі університету мною було прочитано курс лекцій для студентів з засування нових моделей в дослідженні нейропроцесів, фізичних та соціальних систем. Крім того я прийняв участь в науковій конференції в LORIA з електронного навчання і управління ним, що співпала у часі з моїм стажуванням. Під час стажуванням я активно спілкувався з співробітниками LORIA, навчального факультету, французькими студентами на лекціях, а також з студентами і аспірантами КПІ, які були в цей час на стажуванні в університеті Нансі.

Результатом стажування стало в тому числі наробки до планів подальшої співпраці між університетом Лотарінгії та підрозділами НТУУ КПІ (в тому числі ІПСА). Подальшим кроком з реалізації цих планів стало проведення червні 2017 спільно з професорами з університету Лотарінгії французко- української наукової школи для студентів КПІ.

Як висновок з аналізу досвіду співпраці між КПІ та університетом Лотарінгії : можна сміливо рекомендувати студентам та викладачам КПІ приймати участь в майбутній співпраці.