Університет Люксембургу, Сергій Миколайович Шукаєв

Професор механіко-машинобудівного інституту КПІ ім. Ігоря Сікорського

Шукаєв Сергій Миколайович

Період стажування: 21 – 27 травня 2017 року

Відрядження здійснювалося в рамках європейської програми мобільності “Erasmus + KA107” згідно з угодою між КПІ ім. Ігоря Сікорського і Люксембурзьким університетом.

Мета відрядження полягала у налагодженні контактів і ознайомленні з діяльністю механіко-машинобудівного підрозділу Університету міста Люксембург та діяльністю Офісу міжнародних зв’язків цього ж університету.

Про країну Люксембург

Люксембург в перекладі з німецької означає маленьке місто. Велике Герцогство Люксембург, така офіційна назва країни, дійсно займає незначну територію. Загальна площа країни становить 2586 квадратних кілометра, що у 232 рази менше за територію України. Правду кажучи, не завжди вона була такою малою, в результаті історичних катаклізмів частина території відійшла до Франції (1659 р.), Пруссії (1815 р.) та Бельгії (1839 р.). У 1839 році Люксембург розділився: західні регіони відійшли до Бельгії, а решта території залишилася під владою Нідерландів. Тоді ж Герцогству було надано право самоврядування. Від цього року люксембуржці і рахують незалежність своєї держави. У 1867 року Люксембург набув статусу «вічно нейтральної держави», згідно з рішенням Лондонської конференції, в якій брали участь Росія, Велика Британія, Франція та Пруссія. Та це не допомогло. І в першу світову війну і другу Люксембург був окупований Німеччиною. Тому у 1949 році Люксембург покінчив із своїм нейтральним статусом і вступив до НАТО.

В країні проживає 576000 мешканців (з них 46,7% іноземців), це як два райони міста Києва (Голосіївський і Святошинський). І тим не менше сучасний Люксембург є однією із найзаможніших країн Заходу з високорозвиненою економікою. За даними Міжнародного валютного фонду Люксембург у 2016 році посідав перше місце у світі за номінальним внутрішнім валовим продуктом на душу населення, який склав 103199 доларів США. Для прикладу, за цими ж даними Україна займає 131 місце з 2194 доларів США на одного мешканця.

Своїм досягненням Люксембург завдячує розумній стратегії розвитку держави. Будучи у 80-х роках минулого сторіччя переважно сільськогосподарською країною з розвинутими секторами гірничодобувної промисловості та чорної металургії, Люксембург зміг стати провідним фінансовим центром світу. При цьому традиційні напрями промисловості були збережені. Наприклад, за виробництвом сталі на душу населення країна посідає перше місце у світі. Останню домну загасили 1997 p., і нині сталь виплавляють в електропечах.

Люксембург має аж три офіційні мови: люксембурзьку, німецьку і французьку. Крім того, пересічний люксембуржець вільно володіє англійською, в чому мав можливість переконатися особисто. Таке унікальне багатомовне середовище, географічне розташування роблять Люксембург серцем Європи.

Про місто Люксембург

Люксембург маючи понад тисячолітню історію (місто засновано у 963 році) виглядає дуже сучасно. Під час мого перебування в Люксембурзі мене дратувало декілька речей, по-перше, це велосипедисти, які весь час вискакують із-за спини і дуже нервуються через те, що ти йдеш по їх доріжці; по-друге, це те, що весь Люксембург є суцільним будівельним майданчиком, в якій бік не підеш всюди крани, трактори та інша будівельна техніка.

1

м. Люксембург, Філармонія і будівництво залізничної колії,

яка буде з’єднувати аеропорт з центром міста

При цьому хочу відзначити, що я не розумію, як у них так виходить, але на черевиках пилюки не було. Хоч туристам цей будівельний шабаш зовсім не до вподоби, але місцеві жителі таки люблять своє місто і весь час щось покращують, наприклад, будують залізницю від аеропорту до центра міста. Тими темпами, якими вони її будують, то до осені мають завершити. Після цього треба їх запросити до Києва, хай і нам збудують.

2

м. Люксембург, площа des Martyrs

Треба відзначити, що разом із Страсбургом і Брюсселем місто Люксембург є однією із столиць Європейського Союзу, в ньому розташовується Парламент Європи. Місто намагається відповідати цьому високому статусу, звідси і такі масштабні будівельні проекти.

3

м. Люксембург, район Grund

Про університет міста Люксембург

Університет Люксембургу (ЛУ) є наймолодшим університетом Європи, його було засновано у 2003 році. Але за 14-ть років свого існування університет зміг багато чого досягти. Цифри, які наводяться в офіційних виданнях, свідчать про його дивовижно стрімкий розвиток. Кількість студентів у 2017 році досягла 6300 осіб, з них 600 – аспіранти. 56% студентів це іноземці, загалом, із 120 країн світу. В університеті працюють 1500 співробітників, які приїхали з 80-ти країн світу. Згідно із світовим університетським рейтингом Times Higher Education (THE) за 2016/2017 роки ЛУ є найбільш інтернаціональним навчальним закладом в Європі. Крім того, кожний студент ЛУ протягом свого навчання має обов’язково один семестр навчатись за кордоном, тому університет постійно розширяє міжнародні зв’язки. На сьогоднішній день ЛУ заключив біля 500 угод про мобільність в рамках програми “Erasmus + KA107”.

4

Люксембурзький університет, новий кампус Belval

Університет демонструє високі показники і за іншими напрямами. Так, ЛУ посідає 178 місце в рейтингу THE серед 200 найкращих університетів світу. Приймає участь у 31 проекті за програмою «Горизонт – 2020», має 5 грантів Європейської дослідницької ради ЄС, заробив 41,4 млн євро. Останні дані свідчать про те, що ЛУ став центром наукових досліджень та інновацій у Люксембурзі.

Студенти вчаться на 12 бакалаврських і 42-х магістерських програмах, які пропонуються 3-ма факультетами: науки, технології та комунікації; законодавства, економіки та фінансів; мови і літератури, гуманітарних наук, мистецтва та освіти. Навчання на бакалаврських програмах може здійснюватися французькою, німецькою або англійською, в магістратурі вчаться переважно англійською.

Університет початково розмістився на трьох площадках, але до 2018 року буде завершено будівництво нового кампусу, на який уряд Люксембургу виділив 980 млн. євро. Сучасні лабораторії, сучасне обладнання, сучасні технології навчання така візитівка ЛУ сьогодні.

Про факультет природничих наук, технологій та зв’язку

Факультет природничих наук, технологій та зв’язку (FSTC) готує фахівців з математики, фізики, техніки, інформатики та природничих наук. Понад 1300 студентів навчаються на 4-х бакалаврських, 10 магістерських програмах і в аспірантурі. На факультеті працює команда з 80-ти іноземних професорів і доцентів. Найважливішим елементом навчального процесу є залучення студентів ще на молодших курсах до участі у дослідницьких проектах. Що відповідає загальній моделі розвитку університету як дослідницького університету ХХІ сторіччя.

FSTC пропонує програми для аспірантів за такими напрямами:

  • в області систем і молекулярної біомедицини,
  • з інформатики та обчислювальної техніки,
  • в обчислювальних науках,
  • з математики та її застосування,
  • з фізики і матеріалознавства,
  • в галузі цивільного будівництва,
  • з машинобудування / електроінжинірінгу та зв’язку,
  • з геодезії та геофізики.

Про відділення машинобудування факультету природничих наук, технологій та зв’язку

У відділені машинобудування бакалаврів готують за двома програмами: бакалавр в галузі науки і техніки та бакалавр з інженерії. Перша програма має академічну, а друга професійну спрямованість. Навчання здійснюється німецькою або французькою мовами. Для магістрів пропонують вже 4-и програми: магістр наук в галузі цивільного будівництва – мегаструктури зі сталим використанням ресурсів; магістр наук в галузі машинобудування – стале виробництво; професійний магістр в галузі технічних наук – енергоефективність та економіка; професійний магістр в галузі сталого розвитку. Навчання здійснюється переважно англійською.

Згідно з програмою мого перебування у Люксембурзькому університеті я мав зустрітися з професором кафедри технології виробництва і верстатів Пітером Плеппером. Вважаю, що мені поталанило познайомитися з кваліфікованою, енергійною і люб’язною людиною. Професор Плеппер викладає бакалаврам навчальні курси з технології виробництва та верстатобудування, а магістрам – виробничі технології, робототехніку та операційну досконалість/бережливе складання виробів.

5

Професор Плеппер на своєму робочому місці

Під час перебування у відділенні машинобудування мене ознайомили з лабораторною базою. Університетські лабораторії оснащені новітньою технікою.

6

Професор Плеппер демонструє обладнання для лазерного зварювання

Зокрема, професор Плеппер продемонстрував три сучасні лазерні установки та кілька роботів, які використовуються як в навчальному процесі, так і для проведення наукових досліджень. Хочу підкреслити що, не існує обладнання, яке б використовувалося тільки для навчальних цілей, або навпаки. Студентів вчать на сучасному обладнанні, яке вони використовують у реальних проектах, які виконуються для нагальних потреб промисловості.

7

Професор Плеппер пояснює зміст лабораторної роботи, яку виконують студенти

в межах курсу Операційної досконалості/бережливого складання виробів

Як вже згадувалося раніше, в Люксембурзькому університеті приділяють велику увагу участі студентів у дослідницьких проектах. Пітер Плеппер люб’язно запросив мене на зустріч зі студентами, які працюють з ним і складають, так звану команду розробників лазерних технологій.

За великим круглим столом зібралось 12 магістрів, аспірантів, наукових співробітників, які по черзі звітували про свої успіхи і проблеми. Переважна більшість учасників − іноземці. Кожний з них починав свій звіт з того, на якому підприємстві він був, з ким познайомився, які є перспективи для співробітництва. Розповідь підкріплювалася відповідними візитними картками. Вже після цього учасники зустрічі розповідали про публікації, підготовку відповідних кваліфікаційних робіт, участь у конференціях. Тобто, всі члени цієї команди сфокусовані на пошуках замовників і розв’язанні актуальних проблем виробництва. Свою місію вони вбачають у підтримці національної промисловості Люксембургу для покращення конкурентоспроможності виробництва. Моя презентація з інформацією про КПІ ім. Ігоря Сікорського, механіко-машинобудівний інститут, можливу тематику спільних наукових досліджень, шляхи співпраці була сприйнята із зацікавленістю. Запитували про КПІ, умови навчання, також, їх цікавили події, які зараз відбуваються в Україні.

Про міжнародний офіс університету м. Люксембург

Серцем і головною рушійною силою міжнародних зав’язків Люксембурзького університету є його міжнародний офіс. Контактною особою від ЛУ, яка відповідала за моє перебування в Люксембурзі була співробітниця міжнародного офісу пані Стефані Нотарнікола. Я щиро вдячний їй і керівникові офісу пані Стефані Шотт за чудово сплановану програму перебування.

8

Люксембурзький університет, зустріч із менеджером міжнародного офісу

пані Стефані Нотарніколою

Наведу приклад. Один з днів мого перебування у Люксембурзі припадав на національне свято Вознесіння. В цей день університет не працював, але мені було запропоновано в цей день взяти участь у міжнародній конференції «4-й Трансатлантичний діалог», присвячений культурному різноманіттю. Я погодився і отримав можливість поспілкуватися з колегами з різних європейських і американських університетів, відвідати семінари. Зокрема, я познайомився з професором ЛУ пані Крістель Балтес-Лор, яка провела семінар за темою «Що ми говоримо, коли ми говоримо про гендер? Гендер як континуум». Так як в КПІ діє Український центр гендерної освіти, то цей контакт може стати корисним для співробітництва між університетами за цим напрямом.

В рамках цієї конференції вдалось заслухати цікаву презентацію пані Стефані Шотт «Модель європейського дослідницького університету ХХІ сторіччя», яка була присвячена Люксембурзькому університету. Університету, який за 14 років існування з нуля зробив дивовижний прорив до рівня передових університетів світу. Хотів би відзначити доброзичливість співробітників ЛУ і їх націленість на розвиток співробітництва з партнерами, серед яких є і КПІ ім. Ігоря Сікорського.